Hakkımızda

Geri dönüşüm, doğal kaynakların kullanılmasını azaltarak, enerji tasarrufu sağlayarak, iş imkânı yaratarak ve ham madde maliyetini azaltarak ülkemizin gelişimine katkıda bulunur. 

Biz Kimiz?

Geri Dönüşümde Devrim

Geri dönüştürün. Geri dönüşüm ile kirliliği azaltabilir ve dünyaya da yardımcı olabilirsiniz.

Geri dönüşüm, hem dünya için hem de insanlar için olmazsa olmazlar arasındadır. En basitinden örnek vermek gerekirse; İçilen bir suyun plastik şişesi doğaya bırakıldığı taktirde en az 500 yıl sonra tamamen yok olmaktadır. Bu süreçte hem doğaya zarar verilir, hem de bizimle birlikte yaşayan diğer canlıların yaşam alanına zarar verilmiş olur. Geri dönüşüm ile ise plastik şişeler tekrardan kullanıma kazandırılarak, hem doğanın korunmasını sağlar hem de diğer canlılara daha sağlıklı bir yaşam alanı sunar.

Geri Dönüşüm

Sertifikalarımız

Bilgiler

Geri Dönüşüm Nedir

İnsanların sosyal ve ekonomik faaliyetleri sonucu, kullanım süresi dolmuş ve artık doğa için zararlı hale gelen her türlü maddeye atık denir. Karton, cam, metal, plastik gibi maddeler atık olarak sınıflandırılabilir. Atıkların yeniden değerlendirilmesi ancak geri dönüşüm ile sağlanır. Geri dönüşüm, yeniden değerlendirilme imkanı olan bu atıkların fiziksel veya kimyasal işlemlere tabi tutularak ikinci bir hammaddeye dönüştürülmesine denir. Geri dönüşümde amaç kaynakların aşırı ölçüde kullanımını önlemek, atıkların kaynaklarında ayrıştırılmasını sağlamak, atık çöp miktarının azalmasını sağlamaktır.

Geri Dönüşümün Önemi

Geri dönüşümün en önemli amacı, atık çöp miktarını azaltmak ve kaynakların tükenmesini önlemek, kaynakların lüzumsuz kullanımının önüne geçmektir. Geri dönüşüm, katı atıkların taşınması ya da depolanması gibi sorunların da engellenmesini sağlar. Kaynakların olumlu yönde kullanılması çevreye, ekonomiye katkı sağlar.

Geri Dönüşümün Faydaları

Geri dönüşümün önemine dair karşımıza çıkan maddelerden birkaçı şunlardır; Doğal kaynakların azalmasını ciddi oranda önler. Enerji tasarrufu sağlar. Çöp miktarı azalır, böylece daha temiz bir doğa olur. Ekonomiye katkı sağlar, yukarıda sözünü ettiğimiz hurda malzemelerde olduğu gibi. Toprağın verimi arttırır.

Tüm Hakları Saklıdır. Geliştiren ve Tasarlayan Mudosoft.com